فن DC

فن Dc

جهت خنک کردن قطعات الکتریکی و بالا بردن عمر مفید و محافظت از محصولات الکتریکی از فن DC استفاده می شود. فن های DC بر حسب کاربرد دارای قاب با سایز های مختلف و نیز پره هایی با جنس های متنوع است.

فن DC معمولا در یک قاب مربع شکل در ابعاد و جنس های مختلف در کشورهای صنعتی تولید می شود.

هرچه ابعاد فن DC بزرگتر باشد میزان توان و هوادهی بیشتری خواهد داشت بنابراین  می‌توان نتیجه گیری کرد که در کاهش دمای تابلو و … قابلیت های بیشتری دارد.

فن های پر فروش DC در بازار معمولا در سایز ۱۲*۱۲ تولید می‌شود. پرمصرف ترین فن های DC شامل سایز های ۸*۸، ۹*۹، ۱۲*۱۲، ۱۳*۱۳، ۱۵*۱۵، ۱۵*۱۷، ۲۰*۲۰، و ۲۵*۲۵ است.

به دلیل کارکرد قطعات الکتریکی در تابلو برق ها و با بالا رفتن دمای داخل آن ها برای جلو گیری از گرمای بالای آن ها و ایجاد جرقه و تولید آتش و خطرات جدی تر از فن DC استفاده می کنند. این فن ها در کابین های اینورتر و قطعات کامپیوتری و دستگاه های خاص کاربرد دارند.

از عوامل مهم در انتخاب فن DC نوع ولتاژ مناسب و توجه به جنس فریم می باشد. جنس فریم و بدنه فن و پره ها با توجه به کاربرد آنها از فلز و یا پلاستیک است. در فن های DC با کیفیت تر جنس بدنه و پره، هردو از فلز می باشد.

در مدل های با کیفیت بالا تر جنس فریم از نوع آلومینیم بوده و در محصول پر کاربرد جنس بدنه و پره های فن هر دو از فلز است.

فن های DC در مدل بوشی و بلبرینگی قابل ارائه هستند.فن DC بلبرینگی طول عمر بیشتری دارند بنابراین از لحاظ قیمت هم دارای قیمت بالاتری هستند.